Články

Káva už čoskoro nemusí byť samozrejmosť

Cena najobľúbenejšieho horúceho nápoja s kofeínom v posledných mesiacoch prudko vzrástla a podľa odborníkov k zmene nedôjde ani v nasledujúcom období. Jeden z hlavným dôvodov neustále sa meniacich cien najmä v prípade suroviny, a teda zelených kávovníkových zŕn je na strane farmárov a pestovateľov.

Rokovanie AZZZ SR s premiérom SR

Opatrenia sa uvoľnili a prevádzky otvorili. Keď už začali ako tak fungovať a tržby začali pokrývať slabé percento nákladov, štátna pomoc zasvietila na červenú, a ani úhrada dane nepočkala. Podnikatelia sa tak znova museli spoľahnúť iba na seba a svoje schopnosti v nádeji, že ich podniky opäť postavia na nohy.

Život mieni a pandémia mení. Čo sa zmenilo.

Pandémia v súvislosti s COVID – 19 prišla nečakane a nikto na ňu nebol pripravený. ,,Obyčajná chrípka“ sa zmenila na smrtiaci vírus pre ľudí i podnikanie, čo výrazne ovplyvnilo životy viacerých z nás.

Plánované aktivity

Článok Vám prináša informácie o plánovaných aktivitách v roku 2021, ako napr. Slovak Barista cup a iné.

ŠTÁTNA ,,POMOC“ V PRAXI

Dopady všetkých opatrení od začiatku pandémie ,,ničia“ najmä malé, stredné a rodinné podniky.

Tlačová správa II.

Po predstavení nových opatrení k 2. vlne pandémie COVID – 19 považujeme za potrebné predložiť naše stanovisko ako…

Bolo nám cťou pán MILOŠ ŘÍHA.

Hokejová legenda, bývalý tréner Slovan Bratislava a naposledy aj ,,kouč“ českej reprezentácie nás opustil vo veku 61 rokov.

Prvý a posledný dojem je dôležitý. Nie každému na tom záleží.

Málokto má v jednej krajine všetky možnosti rekreácie ako turistika, agroturistika, poznávacie destinácie, kúpeľné a liečebné pobyty či široký výber letných a zimných športov.

POMOC PRE ŽIVNOSTNÍKOV

Pomoc pre živnostníkov je ako tango. Jeden krok opatrení vpred a dva kroky byrokracie vzad. Komentár predsedu Slovenskej živnostenskej komory k aktuálnej situácii. Pandémia na Slovensku zasiahla širokú verejnosť, bol to šok. Problémy sa začali

ČO BUDEME ROBIŤ?

MEDZINÁRODNÝ KÁVOVÝ INŠTITÚT spolu so svojimi odbornými garantmi a partnermi majú za sebou niekoľko úspešných vzdelávacích a kultúrno-spoločenských aktivít. V súčasnosti však podobne ako aj viacero gastronomických podnikov aj naše aktivity museli ísť do úzadia za účelom ochrany zdravia

TLAČOVÁ SPRÁVA

Vyjadrenie k mimoriadnej situácií na Slovensku – koronavírus COVID-19. V súvislosti so vzniknutou mimoriadnou situáciou na Slovensku je v záujme MEDZINÁRODNÉHO KÁVOVÉHO INŠTITÚTU na Slovensku zabezpečiť svetlú budúcnosť všetkým ľudom z gastronomického priemyslu…

SVET – COVID-19 A KÁVA

Prepuknutie koronavírusu narušilo globálne trhy a zasiahlo ceny akcií a komodít, pretože obavy z vplyvu na hospodársky rast narástli. Menej zjavnou obeťou boli kávovníkové zrná. Referenčný index pre obchod s kávovou od začiatku roka klesol o viac ako jednu pätinu na približne 1 dolár za libru.

1. KÁVOVÝ PLES – 6. ROČNÍK

Šiesty ročník 1. Kávového plesu sa uskutočnil 22. februára 2020 v priestoroch hotela Holiday Inn v Trnave. Hlavný organizátor plesu MEDZINÁRODNÝ KÁVOVÝ INŠTITÚT pod taktovkou jeho zakladateľa a prezidenta Oldřicha Holiša sa rozhodol pokračovať v celkovej myšlienke ,,spájať ľudí, krajiny i generácie pre dobrú vec“.

PRVÁ KÁVOVÁ KONFERENCIA

To, že aj Slovensko dokáže byť svetové sa podarilo dokázať na Prvej medzinárodnej Kávovej konferencii, ktorá sa uskutočnila 21. februára v hoteli Holiday Inn v Trnave. MEDZINÁRODNÝ KÁVOVÝ INŠTITÚT za pomoci partnerov zorganizoval deň plný odborných prednášok,  panelových diskusii a samozrejme ochutnávok …

SLOVAK BARISTA CUP junior súťaž

Každoročne sa snažíme motivovať študentov Stredných odborných škôl a Hotelových akadémii na Slovensku k najlepším baristickým výkonom. Okrem hodnotných cien partnerov súťaže majú  možnosť získať neopakovateľný zážitok zo spoznávania ,,Kávového Disneylandu“ riamo v Brazílii.

PRÍBEH KÁVOVNÍKOVÉHO ZRNA

Život kávovníka sa začína v kávovníkovej škôlke. Úlohou škôlky je okrem vypestovania silných a odolných rastlín najmä ich ochrana v rannom veku pred výkyvmi klímy. Kávovník sa priraďuje k čeľadi Rubiaceae.  Patrí medzi kry, ovocné dreviny. Môže dorásť až do výšky 10 metrov.

SLOVAK BARISTA CUP junior 2020

Už šiesty krát odštartovalo prvé kolo baristickej súťaže pre študentov Stredných odborných škôl a Hotelových akadémii na Slovensku. Ani v tomto roku sme neukrátili našich súťažiacich o skvelú atmosféru najväčšej medzinárodnej gastro výstavy u nás, Danubius Gastro Incheba Bratislava.