Najväčšia KÁVOVÁ udalosť roka preniesla hostí na karneval v RIO DE JANIERO

foto clanok-01
2. marca 2023

1. KÁVOVÝ PLES NA SVETE ukončil plesovú sezónu na Slovensku. Najväčšia KÁVOVÁ udalosť roka preniesla hostí na karneval v RIO DE JANIERO.

1. Kávový ples na svete 7.ročník

Všetci kávičkári každoročne netrpezlivo čakajú na ohlásenie ,,najväčšej kávovej udalosti roka“, 1. Kávový ples na svete. Medzinárodný Kávový Inštitút opäť ukončil plesovú sezónu tohto roka už jeho siedmym ročníkom. Kávička a mnoho iných dobrôt rozvoňalo priestory hotela Holiday Inn v Trnave 18. februára 2023 za prítomnosti viac ako 300 hostí.

Pravú kávovú atmosféru vniesla tématickosť celého večera, ktorá bola opäť v duchu najväčšieho producenta kávy, Brazílie. Bubnová show, brazílske tance, no najmä vážení hostia priamo z kávovníkových plantáží či iní celosvetovo uznávaní odborníci zo sveta kávy vniesli medzi hostí plesu tú pravú, brazílsku atmosféru, ktorúpodčiarkol už od začiatku šarmantný a hlavne profesionálny moderátor Juraj Bača.

Moderátor Kávového plesu
Moderátor Kávového plesu

Najväčšie štátne vyznamenanie Brazílie

Výnimočnosť siedmeho ročníka sa niesla v duchu udelenia jedného z najvýznamnejších štátnych vyznamenaní Brazílie – medaile rádu Rio Branco, ktoré sa udeľuje občanom Brazílie alebo príslušníkom cudzích krajín za zásluhy, konkrétne v oblasti rozvoja vzťahov s Brazíliou. Ocenenie udeľovala jeho excelencia veľvyslanec Brazílie na Slovensku, Excelencia H.E. Eduardo Gradilone počas slovensko brazílskej oficiálnej ceremónie, hostiteľovi plesu Oldřichovi Holišovi.

Tentoraz je toto podujatie pre mňa ešte výnimočnejšie, pretože mi dáva príležitosť osobne odovzdať pánovi Oldřichovi Holišovi diplom a insígnie Rádu Rio Branco, jedného z najprestížnejších vyznamenaní v Brazílii. Toto ocenenie sa udeľuje tým, ktorí sa vyznamenali svojimi úspechmi a službami v prospech posilnenia vzťahov medzi Brazíliou a inými krajinami.  Usporiadanie tohto kávového plesu, ktorý sa už stal tradíciou, je len jedným z dôvodov, prečo sa naša vláda rozhodla udeliť túto poctu.“ Začal svoj príhovor Excelencia H. E. Eduardo Gradilone

Viac o ocenení sa dočítate tu: Rád RIO BRANCO

Majestátnym gongom, ktorým rozozvučala sálu manželka veľvyslanca Brazílie na Slovensku, Diva Cristina Gradilone  sa odštartovala posledná noc plesovej sezóny tohto roku.

Manželka veľvyslanca Brazílie na Slovensku, Diva Cristina Gradilone
Manželka veľvyslanca Brazílie na Slovensku, Diva Cristina Gradilone

Hudobné a tanečné vystúpenia

Prvé tanečné kolo sa nieslo v duchu spoločenských tancov ATAŠE s doprovodom vynikajúceho českého hudobníka Félixa Slováčka. Po vystúpení profesionálov parket doslova „praskal vo švíkoch“. V rytme hudby a skvelej zábavy sa však začalo už pri vstupe vďaka temperamentnej hudobnej skupine Marca Pilla, Normale. Do tanca počas celého večera hral orchester BIG BAND of Julius Selčan, ktorý doprevádzal vynikajúcich spevákov Teréziu Králikovú či Samuela Lorinčíka.  

Saká a lodičky sa začali odhadzovať už v úvode plesu, kedy vždy dobre naladení chlapci z pop operného tria GIOIA „odpálili“ zábavu Kávovou hymnou „Kávová“. Zábava gradovala a pri tanečnom kole Juraja Baču stratili zábrany aj tí, ktorí vraj netancujú.

Hudobným prekvapením tohtoročného plesu bol talentovaný slovenský muzikálový spevák, pôsobiaci na českej hudobnej scéne Marián Vojtko. Okrem skvelej zábavy v podaní hlavnej hudobnej hviezdy mali hostia plesu jedinečnú možnosť vypočuť si premiéru novej kávovej skladby od uznávaného českého skladateľa Zdeňka Bartáka a Jaroslava Moravčíka, ktorý prekvapil aj samotných hostiteľov plesu s venovaním textovej časti skladby s vlastnoručným podpisom. Rozprúdená zábava naberala na obrátkach aj po skončení hlavného programu vďaka DJ Lacovi Hradskému.

Hlavný program – odovzdávanie cien víťazom „SLOVAK BARISTA CUP“ junior

Súčasťou programu bolo vyhlásenie víťazov súťaže mladých baristov “SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2022, ktorí si prevzali letenky do Brazílie, kde ich okrem spoznávania brazílskej kávovej kultúry čaká aj vzdelávací pobyt priamo na kávovníkových plantážach.

Mladé talenty prišli podporiť aj zástupcovia štátnych inštitúcii či veľvyslanci partnerských krajín ako Edgard Bressani, zakladateľ hlavného exportéra výberovej kávy od malých farmárov z Brazílie, Excelencia Milan Cigáň bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky v Brazíliia predseda Brazílsko-slovenskej obchodnej komory, Excelencia H.E.Eduardo Gradilone, veľvyslanec Brazílie na Slovensku, Doc. Pharm. Jozef Augustín PhD., autor odborných kníh, odborný garant súťaže, Carlos Machado, zástupca britskej spoločnosti BackUpCoffee, Mgr. Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja.

Počas 7. ročníka 1. Kávového plesu na svete sme spoznali mená najlepších baristov za rok 2022. Spomedzi 40 študentov z 20tich stredných odborných škôl a hotelových akadémii na Slovensku sa podarilo zvíťaziť:

1. miesto: Patrícia Macháčová, Hotelová akadémia Žilina

2.miesto: Tereza Zimová, Stredná odborná škola obchodu a služieb Trenčín

3.miesto: Samuel Jablonský, Súkromná Spojená škola EDUCO Námestovo   

1. miesto: Patrícia Macháčová, Hotelová akadémia Žilina
1. miesto: Patrícia Macháčová, Hotelová akadémia Žilina
2. miesto: Tereza Zimová, Stredná odborná škola obchodu a služieb Trenčín
2. miesto: Tereza Zimová, Stredná odborná škola obchodu a služieb Trenčín
3.miesto: Samuel Jablonský, Súkromná Spojená škola EDUCO Námestovo
3.miesto: Samuel Jablonský, Súkromná Spojená škola EDUCO Námestovo 

V kategórii študentov prvých ročníkov, a teda mladších študentov sa s najvyšším počtom bodov ocitla Nikita Mária Rigová z  Hotelovej akadémie Ľ. Wintera Piešťany.

Nikita Mária Rigová z  Hotelovej akadémie Ľ. Wintera Piešťany.

Po slávnostnom odovzdaní cien najlepším baristom sa v oceňovaní neskončilo. Keďže práca každého jedného pedagóga je dôležitá a všetci často krát trávia osobné voľno so svojimi zverencami počas tréningov či správnej motivácie, Medzinárodný Kávový Inštitút sa rozhodol odmeňovať zájazdom do Brazílie aj samotných pedagógov. 

Vyberalo sa opäť férovo, losovaním spomedzi pedagógov škôl, ktoré sa zúčastnili súťaže ,,SLOVAK BARISTA CUP“ junior minimálne dva krát v danom roku. Šťastná ruka junior víťaziek posunula v tomto roku do Brazílie pedagóga z Súkromnej Spojenej školy EDUCO v Námestove, Mgr. Ľubomíra Petroviča.

Mgr. Ľubomíra Petrovič zo Súkromnej Spojenej školy EDUCO v Námestove

Po minútach obrovských emócii sa pozornosť upriamila na hostiteľa plesu, ktorý odovzdal POĎAKOVANIE za celoživotný prínos do kávovej kultúry v podobe umeleckého diela zo skla od grécko slovenského sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa. Poďakovanie bolo odovzdané pre nás osobne dvom najvýraznejším ľudom kávovej scény Doc. PharmDr. Jozefovi Augustínovi PhD. a Edgardovi Bressanimu, zakladateľovi hlavného exportéra výberovej kávy od malých farmárov z Brazílie.

Aj po siedmy krát mal ples charitatívny charakter nakoľko časť z tomboly bola venovaná na charitatívne účely, konkrétne pre zrakovo znevýhodnené detičky v Materskej škole Piaristickej v Nitre. Detičky na čele s pani riaditeľkou PhDr. Janou Matuškovou si pripravili pre všetkých hostí 7.ročníka 1. Kávového plesu plesu poďakovanie v podobe krásnych výrobkov, obrazov a kresieb, súčasťou ktorých boli kávovníkové zrná. Vlastnoručne vyrobené darčeky mohli hostia plesu obdivovať počas celého večera v samostatnom výstavnom kútiku.

Ani v tomto roku nechýbali všetkým známe a mnohými vyhľadávané ochutnávky vína, miešaných drinkov, rumov, destilátov, či kávového piva. Hostia si mohli vychutnávať okrem tradičných drinkov od profesionálnych barmanov aj drinky najlepších junior baristov, v ktorých okrem zaujímavých ingrediencii nechýbala káva. Ak mali hostia aj napriek tomu kávy málo, obrovský kávový bar s profesionálnymi baristami a rôznymi kávami priamo od farmárov či cigarový salónik im bol k dispozícii počas celého večera.

Podporu mladým talentom i celkovú myšlienku 1. Kávového plesu – spájať ľudí, krajiny i generácie prišli vyjadriť aj ďalší vzácni hostia ako výkonný riaditeľ spoločnosti INKEPOR z Chorvátska Darko Benovic či riaditeľ odboru živnostenského podnikania, sekcia verejnej správy, Ministerstvo vnútra SR, Ing. Ján Dutko. Nechýbali ani známe slovenskéosobnostiako Ján Greššo, Jozef Golonka, Jaroslav Dóczy, Jozef Oklamčák, Katarína Ivánková, Pavel Traubner, Oliver Andrásy,  Marco Pillo, Július Selčan, Ján Kubiš, Viliam Csontos či pop operné trio GIOIA.

O program plesu bolo postarané aj mimo hlavnej sály, vďaka nezabudnuteľnej Ľudovej hudbe Andreja Záhorca, ateliérovej fotostene a zábavnému fun face boxu nielen s kávovými rekvizitami. Fotografie si hostia odniesli spoločne s ostatnými darčekmi ako spomienku na tento kávový večer.

Radi by sme sa poďakovali všetkým hosťom a našim partnerom, vďaka ktorým sa nám opäť podarilo dokázať, že aj na malom Slovensku sa spoločne dokážu robiť veľké veci. 1. Kávový ples na svete 7. ročník je za nami a my sa tešíme už na ten ďalší!

Galériu fotiek nájdete na našich sociálnych sieťach: Medzinárodný Kávový Inštitút

Recent comments

*
*
*

Najnovšie príspevky: