Káva už čoskoro nemusí byť samozrejmosť

8. decembra 2021

Cena najobľúbenejšieho horúceho nápoja s kofeínom v posledných mesiacoch prudko vzrástla a podľa odborníkov k zmene nedôjde ani v nasledujúcom období.  Jeden z hlavným dôvodov neustále sa meniacich cien najmä v prípade suroviny, a teda zelených kávovníkových zŕn je na strane farmárov a pestovateľov. Zmena klímy, nízka úrodnosť, prírodné katastrofy i nedostatok pracovnej sily je len zlomok problémov, s ktorými prichádzajú do styku pestovatelia kávy po celom svete. V neposlednom rade je dôvodom rastúcich cien aj fakt, že dopyt po káve sa dlhodobo zvyšuje. Slabá produkcia a silná spotreba kávy sú zárukou narastajúcich cien kávy aj naďalej. Káva už čoskoro nemusí byť samozrejmosť.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (ICO) v aktuálnom roku ceny vzrástli o viac ako 50 percent. Libra kávy druhu Coffea Arabica sa v súčasnosti na burze v New Yorku predáva za viac ako dva americké doláre. Pred dvoma rokmi bola cena tesne nad 1,20 dolára za libru.


PREČO CENA KÁVY ZAČALA TAK PRUDKO NARASTAŤ 

V závislosti od odrody a krajiny pôvodu sa zvyšujú ceny aj výslednej kávy či už v pražiarňach alebo samotných gastronomických prevádzkach.  V júni tohto roka svoje ceny navýšili aj svetové značky, ktoré dlhodobo držali ceny na najnižších úrovniach. Nárast o 50 centov na jedno euro za libru, znamená v percentuálnom vyjadrení značný skok. Najväčší producenti kávy sa zmietajú vo vlne problémov, ktoré obleteli takmer všetky svetové médiá. Ich problémy sú však problémami nás všetkých a pocítime to aj v najbližších mesiacoch a možno i rokoch.  

AKTUÁLNA SITUÁCIA V PESTOVATEĽSKÝCH OBLASTIACH

V Brazílii , ktorá je zďaleka najväčším svetovým producentom a vývozcom kávy, extrémne výkyvy počasia nepriaznivo ovplyvnili úrodu. Farmárov kávy najskôr postihlo obdobie sucha, po ktorom nasledovali nečakané mrazy a sneženie. Silné mrazy v Brazílii zasiahli 300 oblastí produkujúcich kávu. Veľa expertov tvrdí, že to boli najväčšie mrazy za posledných 27 rokov, s ktorými následkami sa budú vyrovnávať ešte 4 roky. Najviac znepokojení sú drobní farmári, ktorý zodpovedajú za 78 percent celkovej produkcie.

Vo Vietname , ktorý sa v posledných rokoch etabloval na druhom mieste v rebríčku svetových producentov, je dôvodom krízy predovšetkým pandémia, ktorá zaťažuje podnikanie. Delta variant koronavírusu sa v juhovýchodnej Ázii rýchlo šíri. Prístav Ho Chi Minh City, ktorý je jedným z najdôležitejších oblastí pre obchodovanie s kávou je v súčasnosti vo svojich prevádzkach a aktivitách výrazne obmedzený, a to najmä z dôvodu výluk, nedostatku kontajnerov, ale i pracovnej sily. 

V Kolumbii , treťom najväčšom producentovi kávy na svetovom trhu, narúšajú pestovanie kávy a ochodovsanie s ňou politické nepokoje. A ako by to nestačilo, lodná doprava a ďalšie súčasti maloobchodnej logistiky sú už mesiace v kapacitnej kríze, vďaka čomu náklady na prepravu raketovo stúpajú. 

V Indii, jednej z desiatich najväčších dodávateľských krajín, sa niekoľko rokov v dôsledku zmenených poveternostných podmienok hlásia straty na úrode 30 až 70 percent.

Produkcia kávy v tisícoch 60 kg vreciach najväčších pestovateľských krajín

KrajinaProdukciaPorovnanie oproti r. 2019
Brazília63 4002,3 %
Vietnam29 000– 4,9 %
Kolumbia14 3001,4 %
Indonézia11 9503,0 %
Etiópia7 3750,4 %
Honduras6 1002,8 %
India5 700-14,3 %
Uganda5 6202,0 %
Zdroj: International Coffee Organization

Hoci cena kávy narastá, odborníci sa zhodujú, že dlhodobo je nízka. Väčšina pestovateľov kávy v krajinách ako Brazília, Vietnam, Kolumbia a India nedokáže pokryť svoje náklady ani pri súčasnej cenovej úrovni. Funguje to len preto, že mnohí členovia rodiny podávajú ruku bez mzdy, a pretože mnohé z menších fariem nie sú schopné si nastaviť správnu kalkuláciu nákladov. Ak by farmári dostali iba 30 centov navyše za kilo kávy, vyriešilo by to mnoho problémov. 

Je ťažké si predstaviť deň bez svojej obľúbenej šálky kávy. Ani počas obmedzení v čase koronakrízy, počas ktorej musela byť gastronómia na dlhší čas uzavretá, spotreba kávy neklesla, ba dokonca práve naopak. Podľa viacerých zahraničných asociácii kávy spotreba v roku 2020 vzrástla celkovo o 11 percent. 

Spotreba kávy v tisícoch 60 kg vreciach najväčších spotrebiteľských krajín

OblasťProdukciaPorovnanie oproti r. 2019
Afrika12 1152,1 %
Ázia a Oceánia36 2401,3 %
Európa54 2861,8 %
Mexiko a Stredná Amerika5 3810,6 %
Severná Amerika31 7683,7 %
Južná Amerika27 2211,1 %
Zdroj: International Coffee Organization

MRÁZ, TICHÝ ZABIJAK KÁVY – Káva už čoskoro nemusí byť samozrejmosť

Nízke teploty kombinované s vlhkosťou spôsobujú vznik ľadových krištáľov, ktoré sa usádzajú na povrchu listov. Tieto krištáli sa správajú ako ihly, ktoré prebodávajú listy, narúšajú plazmovú membránu čo spôsobuje odumretie celého listu a v krátkej dobe aj celého kávovníka. Ak sú teploty veľmi nízke môže nastať zamrznutie žíl, ktorú sú hlavným zdrojom života kávovníka. V dôsledku silných a dlho trvajúcich mrazov dochádza okrem zmrznutia aj k poškodeniu samotnej žili jej popraskaním, pretože sú hlavným prenášačom vody do celej rastliny.  V dôsledku toho rastlina nedostáva voje energetické zásoby, čo vedie k úplnému odumretiu nielen celého kávovníka, ale aj jeho koreňového systému. Poľnohospodári sa pomocou techník pokúšajú zmierniť účinky spôsobené mrazom, ako je zakopanie mladých rastlín až do výšky približne 30 cm a postrekom zloženým z 2% roztoku draslíka a aminokyseliny. Toto riešenie znižuje bod tuhnutia a zakopávaniu mladých rastlín bráni ich vystaveniu nižším teplotám. Mrazy navyše ovplyvňujú aj puky budúcich kvetov, bránia kvitnutiu čo spôsobuje stres celej rastline. Produkcia aj pre nasledujúce roky je výrazne znížená. 

Farmárka Eloir z Brazílie
Farmárka Eloir z Brazílie s kávovníkmi, ktoré boli zasiahnuté mrazmi

VÝVOJ KRÍZY Z ROKA NA ROK

V roku 2020 počas prvej pandémie vyrobila Brazília viac ako 60 miliónov vreciek kávy. Na produkciu vplýval okrem pandémie aj nedostatok vody v krajne. V dôsledku toho boli aj pre rok 2021 odhady na úrodu nižšie. Začal sa vytvárať scenár rapídneho poklesu produkcie a nedostatku suroviny pre potreby trhu. 

Vrece kávy druhu Coffea Arabica v júli 2020 stálo až 119 dolárov viac. V júni 2021 to bolo už na úrovni 166 dolárov a len dva dni po mrazivých dňoch získalo vrece zelených kávovníkových zŕn hodnotu 195 dolárov. 

V grafe môžete vidieť priemernú cenu vriec kávy druhu Coffea Arabica za mesiac. 20. júla bolo vrece v hodnote 168 dolárov, avšak o šesť dní neskôr cena vzrástla na 215 dolárov. Situácia podľa expertov bude mať vplyv na globálny kávový priemysel pre poľnohospodárov, dodávateľov strojov, podniky obchodujúce so zelenou kávou, pražiarne, kaviarne a dokonca aj pre spotrebiteľov, ktorí budú do roku 2023 čeliť vyšším nákladom a deficitu dodávok zeleného zrna. Odborná pomoc agronómov a inštitúcií blízkych pestovateľom kávy je zásadná pred stanovením akýchkoľvek opatrení, ktoré je potrebné prijať.  Pestovateľom kávy pomáhajú organizácie, odbory a družstvá, ktoré sa mobilizujú a pomáhajú s odhadovaním škôd a riadením plodín. 

Článok vznikol v spolupráci s Dr. Steffenom Schwarzom a nemeckým magazínom Crema.

Recent comments

*
*
*

Najnovšie príspevky: