Pandémia v súvislosti s COVID – 19 prišla nečakane a nikto na ňu nebol pripravený. ,,Obyčajná chrípka“ sa zmenila na smrtiaci vírus pre ľudí i podnikanie, čo výrazne ovplyvnilo životy viacerých z nás. Hoci sme rozdelení do viacerých táborov s rôznymi názormi, všetci chceme jedno – naspäť svoje životy!
V začiatkoch vláda, podnikatelia, ale i bežní ľudia čakali na vývoj situácie s vierou, že po pár týždňoch, mesiacoch bude opäť svet normálny. Každá pandémia má svoj vývoj a počas roka sme zažili ,,vyfarbovanie“ Slovenska, ktoré znásobilo strach z nepoznaného v tieni ľudskej nenávisti a konšpirácii.
Počas prvého uvoľňovania si mnohí podnikatelia vydýchli v nádeji, že to najhoršie máme už za sebou a hoci s výraznými stratami, ale P R E Ž I L I. Ostražitejší a skúsenejší podnikatelia začali tvrdo pracovať na prenesení svojho podnikania do online priestoru. Mnohým to nielenže zachránilo ,,krk“ ale dokonca si znásobili svoj odbyt. Za všetkým sú však trpké hodiny premýšľania, tvorenia a hľadania tých správnych komunikačných nástrojov a v neposlednom rade investovania nemalých a často krát posledných finančných prostriedkov.
Jeseň sa stala pomyselným sitom podnikania. Tí, ktorí sa spoliehali na pomoc od štátu dnes pracujú ako bežní zamestnanci veľkých spoločností. Online podnikanie rozšírilo služby či produkty a prinútilo aj menšie rodinné podniky učiť sa ,,zapochodu“ pracovať s novými technológiami a vnímať rozmýšľanie svojich zákazníkov cez virtuálny svet.
Niektorí prežili, iní zasa nie. Každý však mal rovnaké podmienky pre inovácie či reštart a hoci vieme, že štát nezahral rolu záchranného kolesa ani len na známku dostatočne, bolo a stále je na nás či sme ochotný ,,vyhrnúť si rukávy“ a prispôsobiť svoj osobný i pracovný život novým výzvam a situáciám.
Pandémia priniesla aj svetlejšie stránky. V prvom rade vrátila do našich životov čas. Zrazu sa čas akoby spomalil a my sme mohli tráviť dlhšie chvíle so svojimi rodinami. Robili sme veci, ktoré by nás predtým ani len nenapadli a začali sme vnímať skutočný život. Problémy susedov a priateľom sa stali aj našimi a naše zase ich. Začali sme ťahať za jeden povraz s cieľom zmierniť dopady pandémie najmä na našu psychiku.
A hoci si to mnohí nechceme priznať, pandémia nás posunula vpred aj v pracovnom živote. Niektorí prišli o svoje podnikanie a museli hľadať nové možnosti zamestnať sa, avšak vznikol im tak priestor pre nový začiatok. Podniky, ktoré prežili boli nútene inovovať a prispôsobiť sa práci ,,home office“ čím priniesli na trh nové veci, produkty a služby, ktoré im udržali podnikanie a zabezpečili lepšie zajtrajšky aj v budúcnosti. V neposlednom rade sme si vďaka pandémii uvedomili, že bežné veci ako ísť na dobré jedlo či šálku chutnej kávy nemusí byť také samozrejmé a hoci to vyzerá ako bežná rutina, mať slobodný život s kvalitnými službami a produktami je dnes cennejšie ako sme si niekedy mysleli.
Ľudia sa stali opäť ľuďmi a neváhajú sa spojiť pre iných. Niektorí zamestnávatelia si oveľa viac vážia svoj personál, ktorý im zostal a podržal ich, a zároveň niektorí zamestnanci pochopili, že majú správnych zamestnávateľov, ktorý v ťažkej situácii udržali ich pracovné miesto a aj z ničoho boli schopný vyplácať im časť ich bežnej mzdy. A podnikatelia či živnostníci? Áno zväčša si museli pomôcť samy, avšak aj táto zlá skutočnosť primäla mnohých vrátiť sa na začiatku svojho podnikania, kedy museli ,,zamakať“ a nebrať zelené čísla ako samozrejmosť. Opätovným záujmom o svoje podniky ich mnohí povýšili na novú úroveň s lepšími službami, produktami a inováciami.
Nielen ľudia, ale aj mnoho asociácii, zväzov a združení sa zomkli, alebo spoločne ,,kričali“ za všetkých. Pre podnikateľov sú pravdepodobne najvýraznejšími zástupcami Slovenská živnostenská komora (SŽK) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky (AZZZ), ktorých členom je aj Medzinárodný Kávový Inštitút.
Medzinárodný Kávový Inštitút pravidelne komunikuje so zástupcami spomenutých organizácii zastupujúcich malé , rodinné a stredné podniky s cieľom zlepšiť podnikateľského prostredie na Slovensku ako aj zastabilizovať podmienky pre bezpečné podnikanie počas krízových situácii.
Tlačové správy, stretnutia s predstaviteľmi štátu či kompetentnými úradmi a samozrejme neustála komunikácia s dotknutými podnikateľmi a priamo na nich naviazanými inými subjektami a rodinami je úsilie, ktoré neustále vyvíjame spolu s ,,veľkými hráčmi“ ako AZZZ či SŽK.
,,Vítame, že predsedovi vlády SR nie sú problémové témy ľahostajné, čo dokazuje jeho účasť na spoločnom rokovaní, zároveň verím, že takéto konštruktívne stretnutia na ktorých sa riešili zásadné a strategické veci na podporu podnikateľského prostredia budú na pravidelnej báze“ vyjadril svoj názor prezident AZZZ SR Tomáš Malatinský, ktorý spoločne s ďalšími predstaviteľmi privítali na rokovaní Prezídia predsedu vlády Slovenskej republiky Eduarda Hegera.
Pravidelné informovanie predstaviteľov vlády na čele s premiérom o problémoch najmä malých a stredných podnikateľov je kľúčové pre nastavenie pravidelnej komunikácie s cieľom odstrániť dezinformácie a hoaxy prispievajúc k chaotickému rozhodovaniu a nedostatočnému riešeniu problémov.
Prudké zhoršenie situácie vyvoláva akútnu potrebu poznať plán vlády na postpandemické oživenie ekonomiky. Očakávame, že plánované opatrenia posunú podnikateľské prostredie pozitívnym smerom s dôrazom na opätovné naštartovanie hospodárskeho rastu a podporu tvorby nových pracovných miest,“ dodal po stretnutí s premiérom Tomáš Malatinský, prezident AZZZ SR.
Každý si zaslúži rovnakú pozornosť. Každý z podnikateľov na Slovensku sa tu rozhodol podnikať a prispievať do štátnej pokladnice. Cieľom ich podnikania je najmä prinášať radosť svojím zákazníkom a robiť niečo od srdca a s plním nasadením. Verím, že vláda SR si bude z nich brať príklad aspoň v ich úprimnej túžbe robiť niečo pre iných. Verím, že nie je ešte neskoro zachrániť ťažko vybudované sny občanov Slovenskej republiky. Stačí konať a pozerať sa na všetkých rovným dielom. Uzavrel predseda Slovenskej živnostenskej komory, Oldřich Holiš.
„Univerzálny odškodňovací zákon“
Podcast s Rastislavom Machunkom – viceprezidentom AZZZ SR
„Daňovo-odvodová a dôchodková reforma“
Podcast s Martinom Višňovským – prezidentom Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností
„Paušálne výdavky by mali zostať súčasťou daňovo-odvodového systému“
Podcast s Jaroslavom Jurigom – riaditeľom Úradu Slovenskej živnostenskej komory na tému
„Slovensko má veľa vysokoškolákov, ktorí sa často nevedia na trhu práce uplatniť. Na druhej strane nám akútne chýbajú remeselníci. Čo s tým?“
Rozhovor s Ján Dutkom – riaditeľom odboru živnostenského podnikania sekcie verejnej správy MV SR a Oldřichom Holišom – predsedom Slovenskej živnostenskej komory.
Všetky tlačové správy ako aj aktuality či zaujímavosti nájdete na stránkach jednotlivých organizácii:
www.szk.sk
www.azzz.sk
Recent comments