SVET
Prepuknutie koronavírusu narušilo globálne trhy a zasiahlo ceny akcií a komodít, pretože obavy z vplyvu na hospodársky rast narástli. Menej zjavnou obeťou boli kávovníkové zrná.
Referenčný index pre obchod s kávovou od začiatku roka klesol o viac ako jednu pätinu na približne 1 dolár za libru. Jedná sa o väčší pokles, ako ropný ukazovateľ Brent, pokles o 17 percent, ako aj pri medi, ktorá stratila 9 percent na londýnskej burze kovov. Čína je dôležitým členom predajného syndikátu globálneho kávového priemyslu a dovoz sa za posledné desaťročie viac ako strojnásobil. To v kombinácii s potenciálom štátu na výrazne vyšší rast prognózy upokojilo investorov – podľa Rabobank však Čína predstavuje len asi 2% celosvetovej spotreby.
Dva z najväčších kávových reťazcov v krajine sa rozhodli dočasne zatvoriť obchody v dôsledku prepuknutia vírusu. Starbucks oznámila, že uzavrela viac ako polovicu zo svojich 4 300 obchodov v Číne, zatiaľ čo spoločnosť Luckin Coffee uštedrila ďalšiu ranu zatvorením obchodov vo Wuhan.
Toto zatváranie zariadení „posilňuje trend predpovedajúceho poklesu trhu globálnych cien kávy“, uviedol Carlos Mera v Rabobank. Akcie oboch maloobchodov poklesli, pričom Starbucks klesol o 6 percent od svojho januárového vrcholu a Luckin Coffee stratila asi tretinu. To, čo sa bude diať ďalej, závisí od dvoch faktorov: ako dlho bude trvať vyčíňanie koronavírusu a či sa oslabí dopyt po tejto komodite aj v iných krajinách Ázie.
TALIANSKO – Edoardo Zipoli (Eureka – Sales Manager)
,,Bohužiaľ, vírus už ovplyvňuje taliansky trh. Z dôvodu prísnejších opatrení (ale nevyhnutných), ktoré prijal vládny úrad, musia byť všetky bary, kaviarne, reštaurácie zavreté celý deň bez výnimky. Toto má dopad aj na spotrebu kávy: dokonca aj dnes ráno ma niektorí zákazníci informovali o tom že zatvárajú pražiarne, pretože už nik nenakupuje kávu, z dôvodu poklesu jej konzumácie.
Zatiaľ sa to netýka dovozu kávy, ani predaja našich produktov (EUREKA mlynce) aspoň nie z krátkodobého hľadiska. Pri doprave sa však stretávame s určitými problémami, pretože do niektorých krajín máme zákaz vývozu (napr. Rakúsko a Slovinsko: uzavreli svoje hranice pre taliansky vývoz).
Bohužiaľ očakávame, že táto situácia bude mať vplyv na dlhodobý taliansky trh s kávou, minimálne do konca apríla. Odborníci v zdravotníctve tvrdia, že to môže pokračovať až do mája, júna.
V súčasnosti má Eureka aktívnu výrobu a v iných firemných oddeleniach ak sa dá, pracujeme z domu. Podaktorí výrobcovia kávovarov (napr. Vibiemme, Lelit) spoločnosti úplne ukončili výrobu, aby sa rýchlejšie zotavili z vírusu. Dúfam, že tento vírus dokážeme účinne a rýchlo poraziť.“
TALIANSKO – Max Fabian, DEMUS
,,CoViD19 ovplyvňuje využívanie gastro zariadení výrazným spôsobom. Obchody sú uzavreté a ľudia sa boja vychádzať von. Avšak čo sa domácej spotreby týka, tam bolo doteraz zaznamenané pitie kávy vo väčšom množstve (ľudia v karanténe pijú kávu doma:-), čím sa pomer zvyšuje a mení sa rovnováha na celom trhu. Vývoz sa uskutočňuje, ale kvôli sprísneným kontrolám na hraniciach prepravcovia nemajú ľahkú prácu. Dovozy sú relatívne, aj keď niekedy sú ovplyvnené aj vykládky lodí.
Koronavírus zmení náš svet, vrátane kávy. Ale všetci dúfame, že to včas podchytíme a ubránime sa!“
TALIANSKO – Mauro Capellino
(Sandalj Trading Company spa con unico azionista)
,,Tu v Taliansku sme v úplnej karanténe, takže všetko okrem
supermarketov a lekární je zatvorené.
Kancelárie a preprava tovaru fungujú, ale na
hraniciach majú problémy kvôli zdravotným kontrolám, takže prepravné časy sú
dlhšie. Po ukončení nebezpečenstva vírusu si
nemyslím, že to ovplyvní obchod s kávou ako taký, ale dúfam, že budeme mať
jednotnejšiu Európu, ktorá sa bude môcť vyrovnať s mimoriadnymi udalosťami
koordinovaným spôsobom. Nech sa vám darí!“
BRAZÍLIA – Edgard Bressani, Capricornio Coffees
,,Situácia je čoraz ťažšia. Je potrebné venovať pozornosť niekoľkým faktorom. Prípady koronavírusov v Brazílii sa začínajú navyšovať a v nasledujúcich dvoch mesiacoch sa to môže ešte zhoršiť. Pretože sezónne prichádza zima, dúfame, že tento stav dostaneme pod kontrolu už skôr.
Doposiaľ sú kaviarne a mestá v relatívnom poriadku. Niektoré školy rušia vyučovanie. Ak sa to zhorší, ľudia nebudú opúšťať svoje domáce prostredie.
Pražiarne sa obávajú o chod výroby a o choroby
chorých a ovplyvňovanie ich schopnosti dodávať výrobky.
Platí to pre všetky ostatné spoločnosti prepojené s kávou alebo s kávou
nesúvisiace.
Ľudia sa obávajú že ak dozrie úroda a prepukne choroba, rozšíri sa na zamestnancov, čím sa ovplyvní schopnosť jednotlivých fárm dokončiť spracovanie tohtoročnej úrody. Počul som aj správy, že na prepravu produktu nebude dostatok kontajnerov.
Môžem pokračovať ďalej a ďalej, ale zatiaľ to sú len obavy a všetko bude súvisieť s tým, či sa vírus v našej krajine rozšíri a akou to bude rýchlosťou.
Tiež vidím, že ďalšie krajiny sa už viac zaujímajú a riešia opatrenia. Brazílčania sa nikdy neboja, až kým nebude neskoro a situácia veľmi zlá.“
TECTA Logistic, s.r.o. – prepravná spoločnosť zo Slovenska
Eva Žureková, konateľka spoločnosti
,,Aj napriek momentálne zložitom období v medzinárodnej doprave tovaru, prepravy kávy zatiaľ realizujeme v dohodnutých termínoch a v pôvodne dohodnutých cenách. Budeme robiť všetko pre to, aby sa to v blízkej budúcnosti výrazne nezmenilo.
Avšak tým, že šírenie vírusu COVID -19 sa týka celého sveta, doprava je čiastočne paralyzovaná a situácia sa neustále vyvíja. Teda je vysoko pravdepodobné, že môže byť aj táto oblasť nejakým spôsobom zasiahnutá a obmedzená. Novými nariadeniami vlády okolitých krajín sa zatvorili hranice schengenského priestoru a nákladné autá a vodiči sú kontrolovaní, čo spôsobuje zdržanie týchto vozidiel na hraniciach až na niekoľko hodín. Doprava sa teda spomalila a problém začína byť aj s kapacitami, nakoľko mnohí vodiči odmietajú z dôvodu obavy nákazy seba aj svojich rodín jazdiť do zahraničia, hlavne do krajín, kde je situácia momentálne najhoršia, ako napríklad Taliansko.
Výrazne sa však môžu problémy podpísať napríklad na cenách za prepravy tovaru, ktoré sa môžu vplyvom zhoršenej situácie a nedostatku kapacít meniť, ako to už pociťujeme pri importe tovaru z najviac vírusom zasiahnutého a spomínaného Talianska, kde ceny za dopravu stúpli dvoj až trojnásobne.
Osobne si myslím, že už teraz je situácia kvôli problému so šírením vírusu dosť skomplikovaná a ovplyvnená. Je už zrejmé, že potrvá naozaj dlho, kým sa dá naspäť do zabehaných koľají. Záleží však na tom, ako rýchlo sa bude vírus šíriť a ako rýchlo sa šírenie podarí zastaviť. V tejto chvíli je situácia v doprave nevyspytateľná a neistá. Tým, že je to podobné aj v okolitých krajinách a mnohé firmy sú nútené zatvárať svoje podniky, môže to mať naozaj výrazný dopad na celkovú situáciu vo všetkých oblastiach dopravy. V prípade, že by došlo k zlepšeniu stavu, výrazne by to preprave tovaru prospelo. Ak však nastane opačný scenár vo vývoji šírenia vírusu, hrozia nám s tým spojené ďalšie opatrenia a nariadenia zo strany vlád jednotlivých štátov sveta, ktoré môžu situáciu v doprave ešte viac skomplikovať a to napríklad zúžením sortimentu vývozu a dovozu iba na potraviny a nevyhnutný tovar. Keďže komodita ako káva patrí medzi potraviny, v tom prípade nepredpokladám, že by mal byť výrazný problém s jej importom z iných krajín.“
VEĽKÁ BRITÁNIA – Informácie od partnera Carlosa Machada
(BACKUP COFFEE AND SERVICE Ltd.) a BBC
Šéfka britského gastro sektoru, Kate Nicholls povedala, že bez pomoci by mohlo byť do mája ohrozených veľa pracovných miest. Pani Nicholls navrhla širšiu podporu pre toto odvetvie. Napríklad zavedenie opatrení „s cieľom povoliť dočasné prepúšťanie zamestnancov v prípade, že dopyt po nich výrazne klesne, so štátnou pomocou pokrývajúcou mzdové náklady“. Čo sa týka ostatných vládnych postupov, Britský gastro sektor žiada zahrnutie dovolenky preplácanej štátom pre všetky podniky bez ohľadu na dĺžku pracovného voľna, všetky platby HMRC (poplatky a dane) pozastaviť na tri mesiace a vládne platby zákonných nemocenských platieb všetkým zariadeniam v pohostinstve.
„Z hľadiska podnikania je táto etapa kritická – ide hlavne o hotovostné podniky, jednoduchšie povedané, ak nemáte ľudí prichádzajúcich dverami, prídete veľmi rýchlo o peniaze.
„Hovoríme teda o nutnom zásahu, ktorý je potrebný uskutočniť tento týždeň, aby sme sa ubezpečili, že o šesť až osem týždňov tieto zariadenia budú aj naďalej pokračovať v prevádzke. Ak túto podporu nedostaneme, do mája budeme čeliť neúspechom v podnikaní a značnému počtu ohrozených pracovných miest.“
Linky:
https://london.eater.com/…/london-coffee-festival-2020-post…
https://www.bbc.co.uk/news/uk-51767092
https://www.comunicaffe.com/ico-report-covid-19-presents-c…/https://www.bbc.co.uk/news/business-51882332